Po sześciu latach funkcjonowania Porozumienia Społeczeństwo i Nauka doszło do jego instytucjonalizacji. Powstało stowarzyszenie „Społeczeństwo i Nauka SPIN”. Organizacja w nowej formule prawnej będzie kontynuowała cele Porozumienia. Mam nadzieję, że jako stowarzyszenie będziemy mogli lepiej reprezentować środowisko popularyzatorów nauki w Polsce.

Chcemy umacniać potencjał polskich centrów nauki, muzeów i innych organizacji, działających w tym obszarze. W trakcie gdańskiej konferencji „Interakcja-Integracja” zapraszam Państwa do włączenia się w prace stowarzyszenia, wyjaśnimy aspekty formalno-prawne i odpowiemy na pytania związane z jego działalnością.

Monika Wiśniewska
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN

 

 

Patronem Hevelianum, którego początki sięgają 1997 roku, jest Jan Heweliusz, XVII-wieczny gdański astronom, matematyk i konstruktor instrumentów naukowych. Jego działalność i dorobek stały się inspiracją do stworzenia multidyscyplinarnej instytucji, w której nauka, edukacja, kultura, rekreacja i ekologia, wzajemnie się przenikając, oferują przestrzeń pełną atrakcji dla gdańszczan i turystów. A wszystko to w centrum Gdańska, na Górze Gradowej, na terenach XIX-wiecznych fortyfikacji miejskich. Wyjątkowość tego miejsca na mapie Trójmiasta tworzy również teren parkowy, który otacza Hevelianum, zachęcając do wypoczynku na łonie natury i rekreacji, a także zapierająca dech w piersiach panorama Gdańska, rozciągająca się z punktu widokowego przy pomniku Milenijnym.

Konferencja INTERAKCJA – INTEGRACJA jest dorocznym forum członków Porozumienia Społeczeństwo i Nauka SPiN, do którego należy również Hevelianum. Doświadczenia poprzednich lat dowodzą, jak cenne są dla nas coroczne spotkania, wymiana doświadczeń i inspiracji. Dziękuję, że w tym roku przyjęliście Państwo nasze zaproszenie.

Paweł Golak
dyrektor Hevelianum